Menu Zavrieť

Posuvné alebo otváracie dvere na terasu

Aké si vybrať dvere na terasu?

Uvažujete o tom, aké dvere zvoliť na terasu ? Vždy záleží na veľkosti stavebného otvoru, ale v praxi máte v podstate dve základné varianty – posuvné dvere (HS PORTÁL/ PSK) alebo otváravé hliníkové/ plastové dvere. Káždá varianta má svoje špecifiká, výhody aj nevýhody. V tomto článku sa pozrieme, aké terasové dvere si vybrať.

Klasické otváravé balkónové dvere

Klasické balkónové dvere tiež nazývané francúzske okná. Tieto otváravé dvere môžete mať jednokrídlové alebo dvojkrídlové prevedenie. Dvere môžu byť z plastových alebo hliníkových profilov, z ktorých sa vyrábajú i okná. (plastové balkonové dvere: REHAU GENEO 86, SYNEGO 80, hliníkové balkonové dvere Blyweert Olympia HI 82. Triton HI 72)

Výhody

  • Ekonomická varianta. V plastovom prevedení sa jedná o najlacnejšiu variantu. V hliníkovom prevedení je cena vyššia.
  • Jednoduchá manipulácia. Balkónové dvere, či už plastové alebo hliníkové sa ovládajú jednoducho ako klasické okná.
  • Možnosť ventilácie. U plastových alebo hliníkových balkónových dverách je možno vetrať aj špárovo.

Nevýhody

  • Priestor okolo dverí. Problém je, že potrebujete okolo dverí priestor na otváranie. Môžu sa otvárať buď dovnútra do bytu, alebo na terasu. V oboch prípadoch je potrebné nechať na ich otváranie priestor. Pokiaľ bývate v malom byte či dome riešite každý centimeter, potom to môže byť problém.
  • Rozmery. Balkónové dvere je možné vyrobiť len do určitých rozmerov, pokiaľ chceme zachovať vysokú funkčnosť a bezproblémový chod.

Posuvné dvere

Nami ponúkané posuvné dvere môžu byť buď sklopno-posuvné (PSK dvere) alebo zdvižno-posuvné (HS portál). HS portál nemá dole zvýšený prah a je úplne bezbarierový, jedná sa v podstate o najluxusnejšiu variantu terasových dverí. Ich výhody a nevýhody sú podobné. Opäť môžete vyberať z plastových alebo hliníkových posuvných dverí. (Viac o rozdieloch systémoch PSK/ HS PORTÁL sa dočítate tu.)

Výhody

  • Šetria priestor. Pri otváraní nemusíte odsúvať záclony ani nábytok, môžete využiť i priestor okolo dverí.
  • Jednoduchá manipulácia. Posuvné dvere PSK sa jednoducho ovládajú pomocou núteného ovládania kovania.
  • Veľké presklené steny a elegantný vzhľad. Posuvné dvere umožňujú mať veľké presklené steny a spojiť tak interiér so záhradou.
  • Rôzne možnosti riešenia – jednokrídlové, dvojkrídlové, štulpové..

Nevýhody

  • Vyššia cena. 

Skôr než si balkónové dvere vyberiete, zájdite si priamo k svojmu dodávateľovi, a pozrite si osobne, ako sa posuvné dvere vyrábajú, fungujú, otvárajú a ako sa s nimi manipuluje. Možno vám to pomôže s výberom.

Pokiaľ vás zaujali naše produkty, kontaktujte nás.